Prawie każdy chłopiec od najmłodszych lat chciałby być superbohaterem. Dla jednych jest nim Superman, Spiderman czy Batman, dla innych strażak, policjant lub rycerz. Miecz, zbroja i potyczki ciągle fascynują i to nie tylko małych chłopców, ale coraz więcej mężczyzn, a nawet kobiet.
walka-rycerzy.jpgOd wielu lat na terenie całej Polski powstają różnego rodzaju stowarzyszenia skupiające pasjonatów średniowiecznego i renesansowego oręża. Bractwo rycerskie, bo o nim mowa, to grupa miłośników czasów dawnych. Spotykają się, aby bliżej poznawać, a potem szerzyć historię i kulturę Polski. Odtwarzają stroje, uzbrojenie i zwyczaje rycerzy. Organizują turnieje, na których prezentują umiejętności jazdy konnej i władania takimi rodzajami broni, jak miecze czy kopie.
Najbardziej chyba znany turniej rycerski ma miejsce każdego roku w lipcu pod Grunwaldem, kiedy to odbywają są obchody rocznicy zwycięskiej bitwy wraz z jej inscenizacją. Impreza ściąga rokrocznie tysiące entuzjastów rycerstwa i historii Polski, a każde stowarzyszenie rycerzy ma wtedy możliwość stanięcia w szranki i sprawdzenia swoich sił i umiejętności.
Członkostwo w stowarzyszeniach rycerzy to zazwyczaj hobby, jednak coraz częściej udaje się czerpać zyski z organizacji różnego rodzaju imprez, pokazów czy turniejów. Dlatego też może stać się to nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale również źródłem dochodów.